Skip to main content

Minúta

Fyzikálna veličina: minúta

Minúta je jednotka času, ktorá sa rovná 60 sekundám. Používa sa na meranie dlhších časových intervalov v každodennom živote, ako aj v rôznych oblastiach vedy, technológie a športu. Minúta je veľmi bežná jednotka, ktorú využívame pri plánovaní a organizovaní činností.

História

Pojem minúta má svoj pôvod v starovekom systéme merania času, kde bola odvodzovaná od hodiny. Hodina bola rozdelená na 60 minút, čím sa uplatnil šesťdesiatkový systém, ktorý má korene v babylonskej matematike. V histórii sa minúty používali na meranie času v rôznych kultúrach, pričom ich definícia sa s rozvojom vedy a technológie stále vyvíjala. Moderné určenie minúty ako 60 sekúnd bolo oficiálne prijaté v medzinárodnej sústave jednotiek (SI).

Využitie

Minúta sa používa vo všetkých oblastiach života, od každodenného sledovania času až po vedecké experimenty. V osobnom živote sa minúty používajú na plánovanie schôdzok, prác a voľného času. V oblasti vedy sa minúty využívajú na meranie časových intervalov v experimentoch, sledovanie biologických procesov alebo analýzu dát. V športe sa minúty používajú na meranie trvania pretekov, výkonov športovcov a časových intervalov medzi jednotlivými udalosťami.

Prepočet na menšie a väčšie jednotky času

Minúta je väčšia jednotka času než sekunda, pričom jedna minúta sa rovná 60 sekundám. Menšou jednotkou než minúta je sekunda (s), zatiaľ čo väčšou jednotkou je hodina (h), ktorá sa skladá zo 60 minút (3600 sekúnd). Okrem toho existujú aj ďalšie časové jednotky, ako sú deň, týždeň, mesiac a rok, ktoré sú odvodzované od minút a hodín.